KLIMANJARO DAĞI

Kilimanjaro Dağı genelde sadece Kilimanjaro (1902’den 1918’e kadar Kaiser-Wilhelm-Spitze olarak adlandırılır), deniz seviyesinden 5.895 metre yüksekte Afrika’nın masif bir dağı. Kilimanjaro sönmüş bir stratovolkandır.

Tanzanya’nın kuzeydoğusunda bulunan Kilimanjaro, üzerindeki Kibo zirvesiyle, Afrika kıtasının en yüksek dağıdır. 1987 yılında, kendine özgü tabiatı, UNESCO tarafından Dünya Doğa Mirası olarak ilan edilmiştir.

Kilimanjaro sönmüş bir yanardağdır. Doruğu katılaşmış lavlardan oluşan Kibo Tepesi, her zaman kar ve buzla örtülüdür. Daha alçak bir başka doruk olan Mavensi’de buz örtüsü yoktur. Mavensi’de kayalar görkemli duvarlar oluşturur ve doğu yakasındaki derin vadiye doğru 1.980 metrelik bir alçalma görülür.

Ekvator’un yaklaşık 340 km güneyinde bulunan Kilimanjaro, Tanzanya’nın kuzeydoğusunda, Dar es Salaam şehrinin yaklaşık 500 km kuzeybatısında ve Victoria GölüKenya sınırına sadece birkaç kilometre mesafedeki Kilimanjaro, bu ülkenin başkenti Nairobi’nin yaklaşık 200 km güneydoğusunda kalır. merkezinin yaklaşık 560 km güneydoğusundadır.                                    

Zirvesi karla kaplı olan volkanik dağ, Ekvatoral Bölge içerisindeki nadir kar yağışı alan yerlerdendir. Geçtiğimiz 80 yılda kontrolsüz sanayileşme ve küresel ısınma sebebiyle üzerindeki karların %82’sinin yok olduðu bilinmekte, gelecek 25 ila 50 yıl içinde ise kar tabakasının tamamen kalkacağı düşünülmektedir.

Fazla yağmur alan daha yükseklerde çeşitli yabanıl hayvanın yaşadığı sık bir orman kuşağı yer alır. Havanın oldukça serin olduğu daha yüksek ormanlarda çiçekli bitkiler, dev boyutlarda süpürgeotu ve kanaryaotu yetişir. Ormanlarda çok az insan yaşar.
Bölgenin bir üst kuşağında bozkıra benzeyen karla kaplı alanlar başlar. Burada, bazıları alçaldıkça hızla eriyen buzullar, yani buz ırmakları vardır

Tagged :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir