Dünya’nın Ekseni Neden Eğiktir?

Dünya'nın Ekseni Neden Eğiktir?

Dünya’nın Ekseni Neden Eğiktir?

Ekliptik eksen ile Dünya’nın ekseni birbiri ile çakışmaz, aralarında 23° 27’ lık bir eğiklik vardır. Bu eğikliğe Dünya’nın Eksen Eğikliği adı verilir.

Eksen eğikliğinin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Güneş Sistemine baktığımızda bununla ilgili bir düzen yok. Örneğin Güneş’in eksen eğikliği 7 derece, Merkür’ün sıfır derece, Uranüs’ün 97 derecedir.

Bilim adamları eksen eğikliğinin oluşmasını gök cisimlerinin bu gezegenlere çarpmasıyla meydana gelmiş olabileceğine inanıyorlar. Bazı bilim adamları ise gezegenlerin uydularının çekim gücüne göre bu değerin belirlenmiş olabileceğini söylüyor.

Eksen Eğikliği Değişir Mi?

Genel olarak sabit kabul edilir. Yapılan araştırmalar 5 milyon yıllık bir süreçte Dünya’nın eksen eğikliğinin 22 ile 24 derece arasında değişmiş olabileceğini gösteriyor. Ancak bu kayda değer bir farklılık yaratmıyor.

Eksen Eğikliği Olmasaydı Ne Olurdu?

Mevsimler olmazdı. Buna bağlı özel tarihler de olmazdı. Yani yıl içinde bir yerde en uzun gece ya da en kısa gündüz yaşanmazdı. Matematik iklim kuşakları oluşmazdı. Mevsim rüzgarları ve muson iklim bölgesi de meydana gelmezdi. Güneş her zaman aynı saatte doğar ve batardı. Çünkü gece ve gündüz süresi 12’şer saat sabit olurdu. Dönenceler ve kutup daireleri oluşmazdı. Kutuplar daha soğuk, Ekvator daha sıcak olurdu.

eksenegikligi

Tagged :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir